
Kattfoder är en utmaning
Att hitta rätt foder till din katt kan vara väldigt klurigt. Många katter är väldigt kräsna med vad de äter och låter hellre bli att äta än att äta något de inte gillar.
Att hitta rätt foder till din katt kan vara väldigt klurigt. Många katter är väldigt kräsna med vad de äter och låter hellre bli att äta än att äta något de inte gillar.
Alla katter har en nedärvd jaktinstinkt som behöver stimuleras. Om din katt är en utekatt löser den det här själv, men om du har en innekatt kan du behöva ge lite hjälp på traven.
…Det är inte bara vi människor som kan bli solbrända av allt för mycket sol. Även våra djur kan drabbas.
…Katter sover uppemot två tredjedelar av dygnet, alltså 16 timmar, så sömnen är stor del av din katts liv.
…Ska katter vara inne eller ute? Denna fråga diskuteras livligt kattägare emellan. Men även om du har en innekatt kan det vara kul att ta ut den ibland.
…Att katter har en väldigt sträv tunga vet alla som någon gång blivit slickade av en katt. Men varför?
…När jag startade den här bloggen hade jag ingen aning om att intresset för att läsa om mina katter och artiklar om katter i stort skulle vara så himla stort.
…Har du bestämt dig för att köpa en katt? Här kommer några saker du bör tänka på innan du genomför köpet.
…Det kan verka som din katt sover mycket, men för det mesta vilar den bara.
…Katten har stor nytta av sina klor när den är ute och jagar. För att hålla klorna vassa måste katten klösa, alltså slipa klorna. Om du har en innekatt kan klösningen bli ett problem om katten klöser på dina möbler, mattor eller väggar. Försök då att flytta på katten till ett ställe du inte är rädd om.
…Långhåriga katter, som tex Perser och Maine Coon, är härliga att klappa och hålla. Det långa håret kan dock ställa till problem både med städningen i hemmet och med hår som katten får i sig.
…Heterokromi, alltså olika färg på ögonen, är ganska vanligt hos katter, särskilt hos vissa raser.
…Kattens morrhår är inte bara vackra, de fyller också en viktig funktion som känselspröt.
…Min fina norska skogskatt är tyvärr bortgången sedan flera år, men jag saknar honom fortfarande.
…Här på kattsidorna kan du följa mina inlägg om katter 🐈🐈 Jag lägger upp bilder och skriver om olika kattraser och hur deras beteenden skiljer sig åt.